Porodica Mitrović iz Guče živi u teškim uslovima
Četvoročlana porodica Mitrović živi u veoma lošim uslovima u Guči -bez vode , kanalizacije u staroj oronuloj kućici. Mada su sazidali novu kuću nemaju novac da je dovrše , a od sredstava koje uspevaju da zarade jedva preživljavaju. Pomoć im je neophodna.
– “Sedmoro dece imama, a nikave uslove nemamo.Bolesna sam, imam šećer, astmu, masnoću u krvi, noge me bolene mogu da radim. Primam insulin, pijem tablete.
Da li ste negde radili, da li dobijate socijalnu pomoć?
– Primala sam socijalnu pomoć, ali neko me je prijavio I skinuli su me sa socijalnog, tako da ništa ne primam. Imam dva sina za ženidbu, a nema nikvih uslova za život. Ono povremeno rade”.
Za pomoć su se obraćali Centru za socijalni rad , a obećavali su pomoć I iz JKP Komunalac u kojem je Mitrović zaposlen.
Šta planirate?
– Šta ću da planiram, ne znam ni ja. Ako bude nekih sredstava ako može da se pomogne da namestim ovu kuću I da se ožene ova deca.
Miško Mitrović radi 28 godina u Javno komunalnom preduzeću Komunalac iz Lučana , a njegova supruga Marica je nezaposlena. Oboje su bolesni i nisu sposobni za rad. Imaju sedmoro dece , od kojih je petoro odraslih koji su zasnovali svoje porodice i otišli iz roditeljskog doma. . Dva najmladja sina žive sa roditeljima i samo povremeno rade. Jedna plata nije dovoljna da bi četvoročlana porodica mogla koliko toliko pristojno da živi.
– Loše živimo u ovakvom stanju kako vidite.Jedna palta ko nijedna.I ta plata nije nešto jer sam većinom na bolovanju zbog zdravstvenih problem.
Kakve zdrastvene probleme imate?
– Kičma, ledja, kolena I ruka me ova boli”.
Može li da se preživi od te plate?
– Teško, teško jer ne primam baš celu platu, većinom sam na bolovanju , a imam I nekih kredita, obustava I tako.
Porodica živi u veoma lošim uslovima, maloj i neuslovnoj kući bez elementarnih uslova za život, bez kupatila , vode i kanalizacije, sa veoma oskudnim nameštajem I pokućstvom, jednom rečju , bez elementarnih uslova za život.
– “Jedno odelenjce, šta je to 16 kvadrata, četiri sa četiri.Počeli smo ovu kuću ovamo da pravimo, ali ne možemo da je završimo.
To je veliki objekat, ima li načina da vam neko pomogne? Šta vam nedostaje?
–Okrovili smo kuću, ali mora da se rade unutrašnji radovi, da se stave prozori. Ima dve godine od kada smo završili. Treba prvenstveno ona kuća dole, što sam počeo da pravim, da se završi. 21. vek je , ja nemam ni kupatilo, ništa. Jedno odelenje ko nijedno.
– Da li ima vode ovde?
– Ima, dole sam uveo vodu sa gradskog vodovoda do šahte pre nekoliko godine, ali je slab pritisak , nismo uveli vodu u novu kuću.Ako bude bilo sreće da završimo kuću I da priključimo vodu.
Mitrovići su uspeli da sazidaju kuću, da bi je kompletno završili i da bi se uselili potrebna su velika finansijska sredstva koja oni ne mogu da obezbede.
Porodica Mitrović živi veoma teško , životom nedostojnim čoveka u 21. Veku. Potrena im je pomoć, bi završili započetu kuću i da se porodica uselila u novi objekat. Možda bi to mogao biti I početak novog , boljeg života za ove ljude. Pomoć očekuju I od lokalne samouprave da bi rešili elementarne probleme, pre svega završetak izgradnje kuće.
– “Opština Lučani najveću pomoć pruža Udruženjima Roma kroz dotacije uduženjima gradjana. Postoje dva udruženja Roma koja se javljaju na konkurs, dobijaju novac po tom osnovu, a mi preko našeg Crvenog Krsta gotovo svakodnevno nosimo pakete najugroženijima na terenu, ne samo Romima već I ostalim gradjanima , ali oni sva primanja ostvaruju preko Centar za socijlni rad. Mi se tudimo kako sa javnim preduzećima , tako I sa drugim firmama u opštini da izvršimo inkluziju Roma, tj. da oni nadju svoje radno mesto da zaradjuju I da ne budu korisnici socijalne pomoći. Dobar deo njih se u prethodnom periodu zaposlio I oni imaju stabilna primanja”- rekao je predsednik O. Lučani Milivoje Dolović
Prema podacima Centara za socijalni rad na području opštine Lučani zivi 138 pripadnika romske nacionalne manjine, od kojih 127 koristi socijalnu pomoć. Dve osobe su zaposlene, jedno lice je penzioner, a ukupno 11 pripadnika romske zajednice u opštini ne ostavruje pravo na socijalnu pomoć.