,,Sviraj trubo, svirala zadugo, za veselje i nizašta drugo“
U okviru obeleževanja šest decenija od osnivanja Kulturnog centra opštine Lučani u Guči i godišnjice održavanja prvog Dragačevskog sabora trubača priređen je stručni skup o zdravicama i međunarodna smotra zdravičara,, Domaćine zdrav si“. Pokrovitelj ovog skupa je Ministarstvo kullture i informisanja Republike Srbije.
Zdravica je od pre nekoliko godina upisana na nacionalnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa, a jedan od potpisnika saglasnosti da ovaj element bude na listi je Kulturni centar u Guči.
,, Zdravicama se izražavaju želje za napredak, zdravlje, sreću, ljubav, a i vid su bogomolje. Ono što je,, Isuse Hriste Sine Božiji pomiluj mene grešnog“, to je u zdravici- ,,Pomozi Bože“! Daj nam Bože! Amin, Bože Daj !“, znači to je samo u jednoj skraćenoj verziji, , ali je cilj isti“, rekla je etnolog, Snežana Šaponjić Ašanin.
,, Kultura je živa i neuhvatljiva, i ne može zdravica da bude kao iz vremena kada je Vuk Stefanović Karadžić zapisivao . Ona mora da se prilagođava savremenim tendicijama, tako da su tu nove reči , nove želje, sve ono što karakteriše savremenog čoveka, do čega mu je stalo to je iskazano u zdravici“, napominje Snežana Šaponjić Ašanin“.
Guča daje ogroman doprinos očuvanju zdravica jer od samog osnivanja sabora organizuju se takmičanja , biraju se najbolji u tradicionalnoj i saborskoj zdravici.
To je znak da se tradicija čuva ne samo kroz reči već i kroz umetnost. Udruženje samoukih slikra i vajara Dragačeva upriličilo je likovnu izložbu ,, Dragačevo Ružom ograđeno“.
U porti crkve Svetog Arhangela Gavrila organizovano je i takmičenje izvornih pevačkih grupa.
Pod sloganom ,,Sviraj trubo, svirala zadugo, za veselje i nizašta drugo“, u Guči se od prvog sabora 1961.godine organizatori trude da ne samo u vreme sabora već i kroz prateći program ukažu na kulturno bogatstvo našeg naroda.
izvor / info press